piątek, 6 kwietnia 2018

CO GOOGLE WIE O TOBIE?


Jeśli nie wiesz jeszcze,że google zbiera wiele danych na twój temat to teraz masz okazję się o tym przekonać. Wszystkie dane przekazane google za pośrednictwem wyszukiwarki google, przeglądarki google chrome i koncie google+ są przechowywane w banku danych.
Dane te zbierane przez giganta z Mountain View na temat każdego użytkownika są udostępnione od niedawna w serwisie google - "My Activity". Po zalogowaniu się na swoje konto możemy  zauważyć dokładnie co i kiedy robiliśmy w sieci, zarówno na smartfonach, tabletach jak i na komputerach osobistych. Nie można powiedzieć,że obsługa usługi tej jest szczególnie skomplikowana. Wszelkie informacje rozmieszczone są w sposób chronologiczny z dokładnością co do minuty. W usłudze tej mamy możliwość zobaczyć nie tylko odwiedzane strony www i wyszukiwane hasła w wyszukiwarce, ale także jakie filmy i obrazy,które staraliśmy się odnaleźć.
Ponadto możemy zobaczyć które mapy google'a przeglądaliśmy oraz jakich wyszukiwań głosowych użyliśmy za pomocą funkcji smart tv w naszym telewizorze.
Google za pomocą danych logowania z urządzeń mobilnych zbiera informację kiedy i gdzie byliśmy. Te informacje również są dostępne w narzędziu "My Activity".
Firma założona przez Amerykanina Larry'ego Page'a i Rosjanina Siergieja Brina zapewnia nas,że zbieranie informacji na temat naszej aktywności w sieci internet służy temu by jak najszybciej i najefektywniej wyszukać dopasowane do Ciebie wyniki w wyszukiwarce internetowej, Mapach oraz innych usługach oferowanych przez google. Na szczęście mamy możliwość wyłączenia zapisywania tych informacji oraz wyczyszczenie historii przeglądarki, YouTube i innych usług. Mamy możliwość usunięcia wszystkiego albo wybrania przedziału czasu z którego chcemy wykasować dane.


"My Activity" daje nam możliwość zajęcia się reklamami kontekstowymi oraz filmikami wyświetlanymi przed filmami na YouTube.
Jak zapewnia google po zaznaczeniu odpowiedniej opcji wszystkie zbierane aktywności i informacje nie będą wykorzystywane do personalizacji reklam.
W przypadku gdy jednak zdecydujemy,że wolimy oglądać reklamy dopasowane do naszych zainteresowań to możemy sami wybrać te kategorie, które interesują nas najbardziej.
Ponadto w narzędziu tym można całkowicie zablokować zbieranie informacji z internetu i aplikacji googla jednak firma z Mountain View informuje,że może mieć to negatywny wpływ na wyszukanie dla nas odpowiednich (spersonalizowanych do naszych potrzeb) treści w sieci internet.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz