czwartek, 20 września 2018

PRACA WIELOMONITOROWA

          Praca z więcej niż jednym monitorem powoduje znaczny wzrost produktywności oraz wydajności. Praca wielomonitorowa to zwiększona przestrzeń robocza, która umożliwia pracę z kilkoma programami jednocześnie na przykład z jedną przeglądarką internetową na jednym monitorze oraz jednym arkuszem exela na drugim. W przypadku jednego monitora przy wykonywaniu tych samych czynności jesteśmy zmuszeni do “przełączania” między aplikacjami co powoduje stratę czasu na wykonywaniu tych czynności. W przypadku trzech i więcej monitorów, strata czasu jest znacznie mniejsza, a praca wygodniejsza.
Jako minus pracy na wielu monitorach można wymienić większy pobór mocy oraz dolegliwości bólowe takie jak: ból karku lub ramion ze względu na obracanie szyi.
Kolejną wadą  stanowiska wielomonitorowego jest zmniejszona powierzchnia na biurku.
Jak więc widać w przypadku pracy na więcej niż jednym ekranie jesteśmy w stanie znacznie zwiększyć swoją produktywność dlatego też jest to bardzo kuszące rozwiązanie dla pracodawców
chcących zmaksymalizować efektywność i wydajność swoich pracowników.
Poniżej przedstawiono informację techniczne czego nam potrzeba do pracy na wielu monitorach.
                                                                                                           
Obsługa dwóch monitorów
         Do obsługi dwóch monitorów potrzebna jest karta graficzna obsługująca dwa monitory i posiadająca co najmniej jedno wyjście analogowe i jedno cyfrowe.


Obsługa trzech monitorów
          Dzięki technologii Eyefinity opracowaną przez firmę AMD/ATI oraz technologii SLI opracowaną przez firmę Intel możemy cieszyć się obrazem na trzech monitorach. W rozwiązaniu AMD niezbędne jest podłączenie minimum jednego z monitorów do złącza DisplayPort natomiast w Nvidia dowolne.
                                                        

Obsługa pięciu i sześciu monitorów
         Istnieją specjalne wydania kart graficznych obsługujących aż do sześciu monitorów np. firma AMD/ATI stworzyła specjalną kartę graficzną Radeon HD 5870 (Eyefinity6) wyposażoną w sześć złączy mini-DisplayPort . Największą zaletą Eyefinity jest możliwość połączenia monitorów za pomocą jednej karty graficznej bez żadnych przejsciówek, a cały proces konfiguracji to tylko włączenie kilku ustawień w sterowniku karty. Aby obsłużyć sześć lub więcej monitorów na kartach Nvidia niezbędne jest “spięcie” dwóch modułów graficznych w trybie SLI.

                                                        
Obsługa więcej niż sześć monitorów
W przypadku gdy chcemy podłączyć więcej niż sześć monitorów, należy podłączyć karty w trybie Crossfire X (Radeon) lub SLI (Nvidia).Jeśli nie mamy wystarczającej wiedzy na temat budowy komputerów, poboru mocy przez dane komponenty to najlepiej udać się do firmy specjalizującej się w naprawie komputerów.

Typy portów w kartach graficznych, a praca na wielu monitorach

           W kartach graficznych wyróżniamy takie złącza jak  VGA, DVI, HDMI, Display Port (część z nich występuje w wersji mini).
Najczęściej spotykana jest konfiguracja DVI i HDMI. Wejścia te używają jednego przetwornika ,który pozwala na podłączenie tylko dwóch monitorów, dlatego do uruchomienia większej liczby ekranów wymagane jest zastosowanie niestandardowego wyjścia obrazu korzystającego z dodatkowego kanału, jakim jest Display Port.

Rodzaje portów:

D-SUB (VGA) - złącze analogowe, coraz rzadziej spotykane w komputerach, przydaje się do podłączenia projektora lub starego monitora.DVI - to interfejs mający kilka odmian. 
DVI Single Link ma 18 pinów aktywnych i jego maksymalna rozdzielczość to 1920x1200 pikseli przy odświeżaniu monitora 60Hz.
DVI- Dual Link ma 24 piny i jego maksymalna rozdzielczość to 2560x1600 przy 60Hz. Zarówno wersje Single Link jak i DVI-I. 
DVI-D Dual Link można znaleźć w wariantach DVI-D oraz DVI-A. Złącze DVI-D pozwala na przesyłanie sygnału cyfrowego i analogowego,a DVI-I obu sygnałów. W praktyce oznacza to,że DVI-A oraz DVI-I można podłączyć do urządzenia VGA odpowiednią przejsciówką.W przypadku DVI-D,które przesyła tylko i wyłącznie sygnał cyfrowy jest to niemożliwe.


HDMI- interfejs służący do przesyłania cyfrowego sygnału nieskompresowanego audio i wideo jednym kablem. Najstarsze wejście HDMI ma trzy rodzaje wejść z 19 pinami każda. Standardowy typ powszechnie znany (HDMI TYP-A) występuje w telewizorach, rzutnikach, laptopach oraz kartach graficznych.


Mini-HDMI określana również jako typ-b spotykana jest w niektórych rodzajach laptopów, tabletach oraz telefonach. Najmniejszym wejściem z rodziny HDMI jest natomiast micro-HDMI znany jako typ-c i  znajduje się w urządzeniach takich jak tablety oraz smartfony.

DisplayPort jest bardziej złożony ponieważ posiada trzy rozmiary i każdy z nich posiada 20 pinów.
Dodatkowo DisplayPort może być przesyłany poprzez USB typ-c. Pełnowymiarowa wersja DispalyPort spotykana jest w kartach graficznych, projektorach oraz monitorach. Mini DisplayPort najczęściej spotykana jest w notebookach w których zastąpił wejście DVI. Z wejść Mini DispalyPort korzystają na przykład MacBook. Micro DispalyPort został stworzony dla takich urządzeń jak telefony, tablety oraz ultra cienkie laptopy.
Złącze to powstało przede wszystkim do zastosowań graficznych, lecz pod względem wizualnym przypomina HDMI. Na rynku wykorzystuje się  najnowszy standard DisplayPort 1.3 ,który ma możliwość przesyłania obrazu w rozdzielczości 8K.
Złącze DisplayPort w wersji 1.2 umożliwia przesyłanie dźwięku wielokanałowego oraz obsługę sygnału 3D dla rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli przy wykorzystaniu maksymalnie dwóch źródeł obrazu (monitorach).

Typy połączeń kart graficznych ze sobą

         Technologia SLI  oraz Crossfire pozwala połączyć dwie i więcej kart graficznych z czego jedna karta pełni rolę master (głównej) druga slave (wspomagającej). Aby dobrze skonfigurować karty bez  ryzyka uszkodzenia podzespołów warto zlecić połączenie w serwisie komputerów, dzięki czemu unikniemy naprawy czasami kosztownej wynikającej z uszkodzenia sprzętu lub podzespołów.

Jak działa technologia SLI stosowana w kartach Nvidia?
Obie karty graficzne podłącza się przy wykorzystaniu mostka (bridge).
Na samym początku obraz zostaje podzielony na pół. Jeśli podczas analizy okaże się, że jedna z części wymaga więcej obliczeń linia jest przesuwana, dzięki temu podział pracy zostaje rozłożony równomiernie na dwie karty graficzne.
Po zakończeniu obliczeń karta slave przesyła wygenerowany obraz do układu zarządzającego, by ten mógł połączyć obie części. W taki właśnie sposób jest renderowana klatka po klatce.

Jak działa technologia CROSSFIRE stosowana w kartach Radeon?
Podobnie jak w SLI obie karty graficzne łączy się przy pomocy moska (bridge). Nie zawsze jest on wymagany. Należy pamiętać aby układy graficzne były ze sobą kompatybilne dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest połączenie dwóch identycznych modeli. Przy takim połączeniu wymagany jest specjalny kabel CrossFire.

Monitor/Telewizor podpięty pod komputer nie działa -  dlaczego?

            Aby połączyć dwa urządzenia,które mają różne złącza wymagany jest odpowiedni kabel lub przejściówka, którą można nabyć w serwisie komputerowym, internecie lub na aukcjach. Bardzo często okazuje się,że podpięcie telewizora/monitora do komputera nie jest takie łatwe jak mogłoby się wydawać. Urządzenia te często posiadają zupełnie inne wejścia i standardowe kable nie wystarczają do ich połączenia. W takim przypadku warto sięgnąć po profesjonalną poradę do serwisu komputerowego. Można również samemu wyszukać informacji ale trzeba już w tedy wiedzieć jakiego kabla lub przejściówki powinniśmy użyć aby nam funkcjonowało to poprawnie.
Istotną informacją jest to,że posiadając w komputerze złącze analogowe (VGA zwane dalej D-SUB), a w monitorze cyfrowe (HDMI, DVI lub DisplayPort) nie prześlemy obrazu metodą cyfrową. Inaczej jest w odwrotnym kierunku czyli za pomocą złącza cyfrowego (HDMI i Display Port) możemy przesłać obraz do złącza analogowego (D-SUB) ale z tym się wiąże znaczna utrata jakości przesyłanego sygnału.

Podsumowanie

          Przy próbie podłączania ekranów można napotkać różne przeciwności losu wynikające z niewystarczającej wiedzy w tej dziedzinie. Współczesne komputery, monitory i telewizory posiadają szereg złącz za pomocą których można wyświetlić obraz.
Może się zdarzyć,że sprzęt który chcemy podłączyć do źródła obrazu ma inny typ złącza.
Konieczne wówczas będzie wyszukanie informacji o nim (jaką przejściówkę zastosować) lub udać się do najbliższego serwisu komputerowego po poradę odnośnie złączek oraz dobór najlepszej przejściówki albo kabla.
Nie ulega wątpliwości,że wybór akcesoriów często podyktowany jest posiadanym sprzętem komputerowym. W większości firm świadczących usługi informatyczne otrzymamy wyczerpującą informację na temat dostępnych rodzajów złącz, ich przeznaczenia oraz zastosowaniach. Mamy jednak nadzieję, że  przedstawione w tym artykule informacje są wyczerpujące i rozwiążą wiele problemów oraz niejasności związanych z obsługą wielu monitorów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz