środa, 13 marca 2019

PROBLEM Z TAKTOWANIEM PROCESORA? MAMY DLA CIEBIE ROZWIĄZANIE !

   Wielu użytkowników komputerów nie zdaje sobie sprawy,że ich procesory maja niższe taktowanie niż powinny ze względu na wady w ich sprzęcie. Objawia się to dużo wolniejszym działaniem komputerów zwłaszcza pod obciążeniem.
    W tym artykule postaramy się wyjaśnić co może powodować obniżenie taktowania procesora oraz jak można rozwiązać problemy z tym związane.
    Poniżej przedstawiono zdjęcie przedstawiające obniżone taktowanie procesora zarejestrowane programem CPU-Z , w którym zamiast taktowania przy obciążeniu rzędu 2.8GHz mamy 799 MHz. .


Czynniki powodujące obniżenie taktowania procesora:

1) Błędne ustawienie taktowania w BIOSie. W niektórych komputerach możliwa jest zmiana taktowania procesora z poziomu BIOS-u ,dlatego warto upewnić się,że mamy ustawione odpowiednie taktowanie zegara procesora. Jeśli ustawienie jest poprawne,problemu należy szukać gdzie indziej.

2) Uszkodzony zasilacz - mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że zasilacz który pozornie wygląda na sprawny może powodować obniżenie taktowania procesora. Najczęściej wynika to ze zbyt małej ilości prądu pobieranego przez podzespoły komputerów. Powoduje to obniżenie taktowania procesora w celu dostarczenia wystarczającej ilość energii do płyty głównej, pamięci ram, dysku twardego, matrycy, baterii oraz innych podzespołów. Jako, że komputer uruchamia  się , nie podejrzewamy zasilacza o uszkodzenie, dopiero w punkcie naprawy komputerów dowiadujemy się, że zasilacz jest uszkodzony.

3) Uszkodzony czujnik temperatury procesora powoduje obniżenie jego taktowania, ponieważ próbuje on ochronić się przed przegrzaniem i automatycznie obniża taktowanie. Aby sprawdzić czy całkowite wyłączenie czujnika temperatury rozwiąże problem możemy uruchomić program ThrottleStop i wyłączyć opcję BD Prochot. Trzeba mieć na uwadze, że nawet wyłączenie czujnika temperatury procesora nie daje gwarancji,że jest on niesprawny. Często okazuje się,że to jednak ustawienia BIOS-u lub zasilacz powodował obniżenie taktowania. Program Throttle Stop daje możliwość  rozwiązania problemu poprzez wyłączenie czujnika BD Prochot, należy pamiętać, że nie jest to całkowite rozwiązanie problemu. Jeśli po sprawdzeniu BIOSu oraz wymianie zasilacza problem nie rozwiąże się neleży oddać swojego peceta do serwisu komputerowego .Jeśli posiadamy bardzo drogi komputer i nie chcemy ryzykować uszkodzenia płyty głównej przy wymianie czujnika to możemy dokonać wyłączenia czujnika. Mając na względzie, że może spowodować to przegrzanie się procesora,a w efekcie całkowitą  jego awarię.
Przy takich operacjach ważnym czynnikiem jest zmniejszenie maksymalnego taktowania procesora do np. 96% , co spowoduje mniejszą emisję ciepła i obniżenie ryzyka uszkodzenia procesora. Przy instalacji programu ThrottleStop i wyłączeniu opcji BD Prochot istnieje  konieczność ustawienia automatycznego uruchamiania przy zalogowaniu się do komputera, w przeciwnym wypadku będziemy musieli za każdym razem włączać oprogramowanie. Ze względu na ryzyko związanie z uszkodzeniem procesora odradzamy te rozwiązanie mniej zaawansowanym użytkownikiem komputerów

4) Uszkodzony procesor. Kolejnym czynnikiem który może być uszkodzony jest sam procesor. Aby to sprawdzić pozostaje nam wymienić procesor na inny lub odwiedzenie serwisu komputerowego.

Tylko wykonanie wszystkich powyższych czynności daje możliwość pełnego sprawdzenia przyczyn nieodpowiedniego taktowania zegaru procesora.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz